לכל אחד מכם יש סיפור חיים יחיד ומיוחד. אם אתם רוצים שאנשים יתעניינו בסיפור שלכם, עליכם לכתוב אותו כך שאחרים יוכלו להתחבר אליו ולמצוא בו תובנות וערכים עבור עצמם. 

שאלו אותי פעם מה זה אומר להיות ביוגרפית, וזה מה שעניתי: 

להיות ביוגרפית זה... 

תחשבו שיש מישהו בעולם, חוץ מכם, שיודע את כל הסודות שלכם, שלא העזתם לספר לאף אחד. לא לבני המשפחה, לא לילדים, לא לבני זוג. 

הביוגרף שלכם, זה שבידיו אתם מפקידים את סיפור חייכם המיוחד - ובינינו, לכל אחד יש סיפור חיים מיוחד משלו - הוא איש ההקשבה שלכם. תפקידו לא להיות השופט, החברה הטובה או הבן הנאמן - תפקידו להקשיב היטב, לשמוע גם בין המילים, להביט לעומק על בן שיחו ולדעת איך לספר נכון את הסיפור שלו, שהופקד בידיו, בצורה הנכונה ביותר, בהתאם לצורך, לסיטואציה ולרגישויות המתבקשות. 

משום כך, בזכות האוצר הגדול שהוא אוחז בידיו, מדובר במשרת אמון מוחלטת. לא כל אחד יכול ביוגרף. אתם לא רוצים שכל אחד יגיע למצב שבו יידע את סודות לבכם הכמוסים ביותר. 

מכך נובע גם גודל האחריות שמופקד בידיו של ביוגרף. 

מתוך הניסיון שלי, כל סיפור חיים שנכתב פותח דלתות ולבבות בתוך המשפחה. הוא משנה את הדינמיקה המשפחתית, הוא עושה סוג של טיפול משפחתי בלי ללכת לקליניקה... 

כל ספר שנכתב הוא כמו ילד שנולד. גם אם המשימה לא פשוטה, לא מצטערים עליו. זה משהו שנוצר והוא בעל ערך בזמן הווה, אך נשאר גם אחרי. ערכו לא יסולא בפז, ולמעשה לא ניתן למדוד אותו בשום מטבע מוכר. 

כמה עולים זיכרונות? כמה עולה התרגשות? כמה עולות חוויות? כמה עולה משפחה? כמה עולים החיים? 

מוגש כחומר למחשבה למי שחושב על הרעיון של כתיבת סיפור חיים.


אהבת דוד סיפור חייו המרתק והמפתיע של דוד, איש עסקים עשיר ממיאמי פלורידה, יליד תל-אביב הקטנה, מתחיל במאה ה-19, בקהילות היהודיות של ביירות, דמשק, סופיה, איסטנבול וטבריה, ממשיך בתל-אביב, ופורץ גבולות לפנמה ודרום אמריקה, עד הגיעו למיאמי.  

דוד, ישראלי יפה בלורית ותואר, מספר כאן לראשונה, בגילוי לב אמיתי, על שירותו הצבאי בקורס טיס, על אהבותיו הגדולות ועל בגידותיו, מתאר את נסיקתו המטאורית והפיכתו למיליונר עוד בטרם מלאו לו 25 שנה, מגלה טפח מהסודות העסקיים שלו ובעיקר עושה חשבון נפש נוקב עם עצמו ועם חייו.

הספר, שנקרא בנשימה עצורה, מוביל את הקורא בשבילי החיים של דוד, במסלול לא שגרתי, שמדלג בין יבשות וארצות, ובסופו משאלה לפתור את הבעיה הגדולה של חייו, שמלווה אותו כצל בשנים האחרונות.  

המחבר, אברהם לאלו, נולד בתל-אביב בשנת 1949. כיום הוא איש עסקים מצליח שמתגורר במיאמי ובישראל. הוא הקים את חברות השעונים "אינוויקטה" ו"אקטיבה", את שוק האיכרים הגדול באמריקה The “Yellow Green Farmers Market”  (YGFM) בעיר הוליווד, במדינת פלורידה, ורכש את חברת הפלסטיק "אלמי" הישראלית, שמשווקת את תוצרתה למדינות רבות בעולם.


סיפורים מהלב – הוצאת "סטימצקי"ספר שנולד אחרי ראיון לשבועון "אנשים", שערכתי בשנת 2005 עם רונית רינת, מלכת היופי של ישראל לשנת 1964 וסגנית מיס תבל. 

רונית התאלמנה מבעלה, ג'ק ויינטראוב,  גינקולוג נודע מבוורלי הילס, שהיה מבוגר ממנה ב-20 שנה וסיפור היכרותם מסופר בספר הביוגרפי-רוחני-טיפולי שהוציאה לאור. רונית חזרה ארצה לעיר הולדתה האהובה, חיפה, לבית היפה ברחוב יפה נוף שעליו שמרה כל השנים, וחשבה לפתוח בחיים חדשים גם בישראל. אחרי הכתבה שהתפרסמה היא החליטה שרק איתי היא רוצה לכתוב את הספר האישי שלה, שיגולל את סיפור חייה ואת התובנות הרוחניות-טיפוליות שאספה במשך השנים, כדי לעזור לאחרים למצוא את מקומם הנכון בעולם. היא הייתה אז כבת 58 וייעדה את הוצאת הספר לכבוד יום הולדתה ה-60. אבל הקלפים נטרפו אחרי שפגשה בפסיכולוג ד"ר מוטי פלג, גם הוא ישראלי לשעבר, צעיר ממנה בשנה, שהיה מאוהב בה בסתר מאז שהיה נער בן 16 בפנימייה והיא מלכת יופי בת 17. "ראיתי את תמונתה מתנוססת על שער 'לאישה' וידעתי שיום אחד היא תהיה אישתי", אמר. אבל החיים הובילו כל אחד מהם במסלולים נפרדים לגמרי, עד הפגישה הבלתי נמנעת... שהסתיימה בחתונה מרגשת בחיפה בקיץ של שנת 2006, כאשר מלחמת לבנון השנייה רוחשת קילומטרים ספורים משם והדי הפיצוצים מלווים את המוזיקה השמחה של טקס החתונה, אליו הגיעו גם ילדיה הבוגרים מלוס אנג'לס.  

 הם חזרו לארה"ב ורעיון הספר נדחה לפחות בעשור... "עד שקמתי בוקר אחד וידעתי... אני צריכה לכתוב את הספר שלי", סיפרה לימים, "התקשרתי אלייך וכל כך שמחתי שהיית פנויה לעבוד איתי". בתקופת הכתיבה של הספר היא הייתה על הקו חיפה – לוס אנג'לס – ניו-יורק, וגם היום חייה נחלקים בין המדינות.


עם הדוירה מסביב לעולםסיפורו של המוזיקאי הססגוני בעל התואר "אמן העם של טאג'יקיסטאן", שהוא התואר הגבוה ביותר שניתן לאמן במדינה זו שהייתה חלק מברית המועצות, אשר הופיע עם תוף הדוירה שלו בעשרות מדינות בעולם. הוא עלה ארצה בתחילת שנות ה-90 עם בני משפחתו המוזיקליים והקים כאן אנסמבל מצליח. הכרנו כאשר הייתי כתבת ב"ידיעות אחרונות", נמשך לאורך השנים והוביל לכתיבת הספר הביוגרפי המיוחד הזה. 


ניגונים – סיפורם של חיה ויצחק פרקשדוד מסיקה – סיפור חיים 

סיפורו מלא האומץ והנחישות של דוד מסיקה, חולה בניוון שרירים, שהיה עורך דין וממלא מקום ראש עיריית בת-ים.  
ואהבתי לרעיי כמוני - סיפורה של נעימה תפילין-מנשרי 

(שכולל גם ספר מתכונים מהמטבח הפרסי)פרקים מהספר "ואהבתי לרעיי כמוני" נבחרו להיכלל באנתולוגיה "יוצאי איראן בישראל - עלייה, אתגרי קליטה והשתלבות" (2023), בעריכתו של דוד מנשרי, בהוצאת "מרכז אליאנס ללימודים איראניים", אוניברסיטת תל-אביב ובתמיכת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות.נעימה תפילין, אישה מיוחדת מאוד מאופקים, פעילה חברתית, עובדת סוציאלית, שסיפור חייה מרתק ואמיץ וחובק עולם, הכירה אותי במהלך עבודתי ב"ידיעות אחרונות". כשהייתה כבר חולה בסרטן, ישבנו במשך ימים ארוכים והעלינו את סיפורה על הכתב. לימים, הספר תורגם לשפה הפרסית. 

את השקת הספר הוזמנו לעשות באולם האירועים של אוניברסיטת תל-אביב, כאשר המארח היה שמעון פרס.  סולם יעקב סיפורו של יעקב כהן, שהיה ראש המועצה הראשון של קריית-אונו. לאחר מותו, המשיך בנו הבכור את מלאכת הספר (שעליה שמר יעקב כהן בסוד... כיאה להיותו ממקימי השב"כ...). כאשר חיפשנו חומרי ארכיון על תחילת ימיה של קריית-אונו, גילינו שאין חומרים כאלה בנמצא. הוחלט שבמהלך עבודתי על הספר אוסיף גם ראיונות עם ראשוני קריית-אונו וכך, למעשה, הפך ספרו של יעקב כהן לתיעוד ימי קריית-אונו הראשונים. 

הוא הושק ברוב כבוד על-ידי עיריית קריית-אונו בנוכחות בני המשפחה ומכובדי העיר. השושלת סיפורה של משפחת לונץ, לדורותיה. 

אברהם משה לונץ (שעל שמו נקרא רחוב ליד תיאטרון "הבימה") התעוור בצעירותו אך הדבר לא מנע מבעדו להיות חוקר ארץ ישראל, שידע להוביל אנשים בין שבילי הארץ בלי שראה אותם בעיניו. לימים גם הקים את בית חינוך עיוורים בירושלים. פורצת הדרך מעג'מי – הוצאת "הקיבוץ המאוחד"

סיפורה הביוגרפי- חברתי-פוליטי האמיץ של נאדיה חילו ערבייה-נוצרייה בת יפו, עובדת סוציאלית, אישה מנהיגה ולימים חברת הכנסת מטעם מפלגת העבודה. 


אמא ואבא כאחד

סיפורה האמיץ של מרסל מסיקה, שהתאלמנה בגיל 29 וגידלה לבד שלושה בנים קטנים, שהצעיר ביניהם היה אז בן שלושה חודשים.